Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Madde - Otokredibul.com

 

 

 

Arac Alırken

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birden fazla konu vardır. Tam anlamıyla araç bilgilerine hakim olmalısınız. Sonrasında çıkabilecek sürprizlerin maliyeti size yansıyabilir. Bu yüzden en avantajlı hareket, en başında araştırma yapmak olacaktır. Şimdi aracı alırken hangi adımları izlemeniz faydalı olacaktır bunları sıralayalım;

 Aracı kimden aldığınızı ve aracın geçmişini bilmek 

 Araç alınacağı zaman dikkat edilip araştırılması gereken ilk konu araç geçmişidir. Aracın alacağınız güne kadar olan ruhsat sahipliği sayısını öğrenebilirsiniz. Bu hizmet için 5664’e mesaj atarak (DETAY boşluk PLAKA) kolayca ulaşabilirsiniz. Hem bu sayede karıştığı kaza var mı bunu da öğrenmiş olursunuz.

 Aracın fiziki durumuna dikkat edin (kaporta ekspertizi)

 Araç sahibi olan ya da olacak kişiler için elbette dış görüntüsü oldukça önemli. Günümüz şartlarında trafiğin yoğunluğuna ve şehrin kalabalığına da bağlı olarak oluşan küçük ve büyük ölçekli kazalara maruz kalmış araçların durumunu öğrenmek her tüketicinin hakkıdır. Buna bağlı olarak kurumsal kimlik altında, yazılı ve kaşeli rapor sunan ekspertiz firmalarına aracı götürmek sağlıklı bir davranış olacaktır.

 Mekanik durum ve motor kontrolü

Güvenli bir sürüş aracın mekanik aksamın doğru çalıştığının kontrol edilmesi gerekir. Bilirkişiler tarafından yapılması gereken kontroller, alt takımın bir darbeye maruz kalıp kalmadığını, herhangi bir problem olup olmadığını belirtir. Varsa eğer yağ ve egzoz kaçakları tespit edilir. 

Lastik durumunu kontrol etmek

Alacağınız aracın yasal olarak diş derinlikleri 1,6 mm’nin altında olmamalıdır. Bu durumda araç muayeneden geçemez. Bu da size ekstra masraf oluşturacak bir etkendir. 

Kilometre durumunu kontrol etmek

İkinci el araç satışında kilometre aracın değerinin arttırıp azaltacak önemli bir etkendir. Motor ve mekanik aksamların yorgunluğu ve yıpranma payı kilometre maddemize bağlıdır. Bakımları düzenli yapılmış, temiz kullanılmış, teknik kontrolleri aksatılmamış araçlarda kilometrenin yüksek olması problem teşkil etmez.

 Aracın hasar bilgisini sorgulama

Aracın değerine en etki eden konudur. Sürprizlerle karşılaşmamak için aracı alırken tramer hasar kaydı sorgusunu kesinlikle yapmalısınız. Sorgu yapabilmenin en kısa ve kolay yolu cep telefonu üzerinden sms ile sorgulamadır. Araç şasi ya da plaka numarasını 5664’e mesaj atarak 7 TL ücret karşılığında aracın hasar durumunu öğrenebilirsiniz. Fakat bazı hasarlar tramere işlenmez, bunun sebebi sigorta ya da kaskodan faydalanmayarak araç sahiplerinin kendi ceplerinden yaptırmış olmaları.

 Aracın yedek anahtarını kontrol etmek

Aracın güvenliği için yedek anahtar önemli bir noktadır. Maliyeti arttırabilecek bir etkendir. Bu yüzden yedek anahtarı ve kitapçıkları, ilk yardım setini, stepne ve kriko gibi ekipmanları mutlaka kontrol etmelisiniz. 

Aracın resmi kayıtlarına bakmak

Aracın MTV ve TPC borçları, yapılandırılmış vergi borçları, banka ya da farklı kuruluşa ait haciz ve rehin durumları dikkate almalı ve kontrol etmelisiniz. Vergi borçlarını İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Böylece noter satışında büyük bir sürprizle karşılaşmazsınız.

 Fiyat analizi yapmak

İkinci el araç alımında seçtiğiniz aracın piyasadaki muadillerini araştırmak fiyat açısından bilgi sahibi olmanızı sağlar. Her aracın hasar ve hata durumu farklıdır bu nedenle farklı araç fiyatlarını takip etmek size doğru cevabı bulduracaktır.

Bizler otomerkezi.net bünyesinde, sizlere sunduğumuz tüm araçlarda ekspertiz, kilometre ve motor mekanik garantisi sunarak, karşılaşacağınız sürprizlerden koruyoruz. Araç alırken uzman kadromuz tarafından, doğru yönlendirmeler ile hayallerinizdeki araca eksiksiz bilgi ile ulaşmanız Otomerkezi.net ‘de mevcut. Keyifli sürüşler dileriz! :)